Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 7 of 25 a current of 0.050 amps flows in a circuit element wit…

Question

question 7 of 25
a current of 0.050 amps flows in a circuit element with a resistance of 100 ohms. what is the voltage drop across the circuit element? (use ohms law: v = ir)
a. 50 v
b. 0.50 v
c. 5.0 v
d. 500 v

Explanation:

Step1: Identify given values

$I = 0.050$ A, $R=100$ $\Omega$

Step2: Apply Ohm's law

$V = IR=0.050\times100$
$V = 5.0$ V

Answer:

C. 5.0 V