Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 9 of 10 what is the approximate area of the shaded sector in t…

Question

question 9 of 10 what is the approximate area of the shaded sector in the circle shown below? 6 cm 60°

Explanation:

Step1: Recall sector - area formula

The formula for the area of a sector of a circle is $A=\frac{\theta}{360^{\circ}}\times\pi r^{2}$, where $\theta$ is the central - angle of the sector and $r$ is the radius of the circle.

Step2: Identify values

We are given that $\theta = 60^{\circ}$ and $r = 6$ cm.

Step3: Substitute values into formula

$A=\frac{60^{\circ}}{360^{\circ}}\times\pi\times(6)^{2}=\frac{1}{6}\times\pi\times36$.

Step4: Calculate the area

$A = 6\pi\approx6\times3.14 = 18.84\approx18.8$ $cm^{2}$.

Answer:

A. $18.8$ $cm^{2}$