QUESTION IMAGE
Question
a printing service charges a set - up fee of $13.00 for each order and 7 cents more for each copy. the total cost, c (in dollars), for an order of x copies is given by the following function.
c(x)=13.00 + 0.07x
what is the total cost for an order of 20 copies?
dollars
Step1: Identify the value of x
We need to find the total cost for 20 copies, so \( x = 20 \).
Step2: Substitute x into the cost function
The cost function is \( C(x)=13.00 + 0.07x \). Substitute \( x = 20 \) into the function:
\( C(20)=13.00+0.07\times20 \)
Step3: Calculate the multiplication part
First, calculate \( 0.07\times20 = 1.4 \)
Step4: Calculate the total cost
Then, add 13.00 and 1.4: \( 13.00 + 1.4=14.4 \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
14.4