Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

7) pepsi puts 355 ml of pop in a can. how many drops is this? how many …

Question

  1. pepsi puts 355 ml of pop in a can. how many drops is this? how many cubic meters is this? 8) chicago uses 1.2 x 10^9 gallons of water /day. how many gallons per second must be pumped from the lake every second to supply the city? 9) sixty miles/ hour is how many ft/sec? 10) lake michigan holds 1.3 x 10^15 gallons of water. if just chicago removed water from the lake and it never rained again, how many days would the water last? chicago uses 1.2 x 10^9 gallons of water /day 11) how many minutes are in 180.0 days? 12) if a person weighs 125 lbs, 8 oz., how many mg does s/he weigh?

Explanation:

Response
7)

Step1: Convert ml to drops

Typically, 1 ml is about 20 drops. So for 355 ml, we multiply by 20.
$355\times20 = 7100$ drops

Step2: Convert ml to cubic - meters

We know that 1 ml = 1 $cm^{3}$, and 1 $m^{3}=10^{6}cm^{3}$. So, $355ml = 355cm^{3}$. To convert to $m^{3}$, we divide by $10^{6}$.
$355\div10^{6}=3.55\times 10^{-4}m^{3}$

Step1: Convert days to seconds

There are 24 hours in a day, 60 minutes in an hour and 60 seconds in a minute. So, 1 day = $24\times60\times60 = 86400$ seconds.

Step2: Calculate gallons per second

We divide the total gallons per day by the number of seconds per day. Given 1.2×$10^{9}$ gallons per day.
$\frac{1.2\times 10^{9}}{86400}\approx1.39\times 10^{4}$ gallons per second

Step1: Convert miles to feet

We know that 1 mile = 5280 feet. So, 60 miles = $60\times5280 = 316800$ feet.

Step2: Convert hours to seconds

1 hour = 3600 seconds.

Step3: Calculate feet per second

We divide the total feet by the total seconds. $\frac{316800}{3600}=88$ ft/sec

Answer:

7100 drops, $3.55\times 10^{-4}m^{3}$

8)