QUESTION IMAGE
Question
- mrs. gordon was skiing down the mountain at a velocity of 25 mi/hr. the ski run covers 1.5 miles. how long did it take mrs. gordon to reach the lodge at the bottom of the run? .06 hours (or about 3.6 minutes) 16 hours 37.5 hours false: mrs. gordon was in the lodge drinking hot cocoa the whole time.
Step1: Recall the formula for time
The formula for time \(t\) is \(t=\frac{d}{v}\), where \(d\) is distance and \(v\) is velocity.
Step2: Substitute the given values
Given \(d = 1.5\) miles and \(v=25\) mi/hr. Then \(t=\frac{1.5}{25}\).
Step3: Calculate the value
\(t=\frac{1.5}{25}= 0.06\) hours. To convert hours to minutes, use the conversion factor \(1\) hour \( = 60\) minutes. So \(0.06\times60 = 3.6\) minutes.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
.06 hours (or about 3.6 minutes)