QUESTION IMAGE
Question
- a local hiker climbs a 50 - meter slope with a 10° gradient. a. create a drawing that displays the slope, vector components, and angle. b. how high will the hiker get?
Step1: Identify the trigonometric relation
We know that in a right - triangle formed by the slope, the height (opposite side) $h$, the length of the slope (hypotenuse) $d = 50$m and the angle of the slope $\theta=10^{\circ}$. The relation is $\sin\theta=\frac{h}{d}$.
Step2: Solve for the height
We can re - arrange the formula to $h = d\times\sin\theta$. Substitute $d = 50$m and $\theta = 10^{\circ}$ into the formula. Since $\sin(10^{\circ})\approx0.1736$, then $h=50\times0.1736 = 8.68$m.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The hiker will get approximately 8.68 meters high.