QUESTION IMAGE
Question
- k20q1
nasa operates a drop tower in which they test the response of materials to situations in which the only force which acts upon them is gravity. objects are dropped from rest and free fall for 5.12 seconds through the drop tower.
a. determine the distance which the objects free fall through the tower.
b. to gain a feel for the height of the drop tower, convert this falling distance to units of feet. (given: 1 meter = 3.28 feet)
Step1: Use the free - fall distance formula
The formula for the distance \(s\) of an object in free - fall (starting from rest, \(u = 0\)) is \(s=ut+\frac{1}{2}gt^{2}\). Since \(u = 0\), the formula simplifies to \(s=\frac{1}{2}gt^{2}\). The acceleration due to gravity \(g = 9.8\ m/s^{2}\), and \(t = 5.12\ s\).
Step2: Calculate the value of \(s\)
First, calculate \((5.12)^{2}=5.12\times5.12 = 26.2144\). Then \(\frac{1}{2}\times9.8\times26.2144=4.9\times26.2144 = 128.45056\approx128.5\ m\)
Step3: Convert meters to feet
Given the conversion factor \(1\ m=3.28\ ft\). If \(s = 128.5\ m\), then to convert to feet, we use the formula \(d_{ft}=s\times3.28\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. \(128.5\ m\)
b. \(421.5\ ft\)