QUESTION IMAGE
Question
how much energy is required to produce 6.6 w of power in 9 seconds?
report your answer to 1 decimal place. your permitted error is ±0.1 w. if your answer is negative, please make sure to include the negative sign.
answer
what is the work done on a cart if a 351 n force is applied to it for a distance of 23.0 meters?
report your answer to 1 decimal place. your permitted error is ±0.1 j. if your answer is negative, please make sure to include the negative sign.
answer
Step1: Recall the formula for power
Power \( P=\frac{E}{t} \), where \( E \) is energy and \( t \) is time. Rearranging for \( E \) gives \( E = P\times t \).
Step2: Substitute the given values
Given \( P = 6.6\space W \) and \( t=9\space s \), then \( E=6.6\times9 \).
Step3: Recall the formula for work
Work \( W = F\times d \), where \( F \) is force and \( d \) is distance.
Step4: Substitute the given values
Given \( F = 351\space N \) and \( d = 23.0\space m \), then \( W=351\times23.0 \).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
59.4
8073.0