QUESTION IMAGE
Question
the height h (in feet) relative to the point of release of an object t sec after it is thrown straight upward with an initial velocity of 64 ft/sec is given by the equation h = 64t - 16t².
a) how long after it is thrown upwards will it take the object to return to the original height at which is was released?
the object will return in 4 seconds.
b) how long after it is thrown upward will the object be 32 ft above the point of release?
(simplify your answer. type an integer or a decimal. round to the nearest tenth.)
a. the object will reach a height of 32 ft above the point of release once at second(s) after its release. (simplify your answer. type an integer or a decimal. round to the nearest tenth.)
b. the object will first reach a height of 32 ft at second(s) after its release. the object will also reach a height of 32 ft at second(s) after its release. (simplify your answer. type an integer or a decimal. round to the nearest tenth.)
c. the object will never reach a height 32 ft above the point of release.
Step1: Solve for part a)
Set \(h = 0\) in the equation \(h=64t - 16t^{2}\).
Using the zero - product property \(ab = 0\) implies \(a=0\) or \(b = 0\). Here \(16t=0\) gives \(t = 0\) (initial time) and \(t - 4=0\) gives \(t = 4\).
Step2: Solve for part b)
Set \(h = 32\) in the equation \(h=64t - 16t^{2}\).
Use the quadratic formula \(t=\frac{-b\pm\sqrt{b^{2}-4ac}}{2a}\) for the quadratic equation \(ax^{2}+bx + c=0\). Here \(a = 1\), \(b=-4\), \(c = 2\).
\(\sqrt{2}\approx1.414\). So \(t_1=2+\sqrt{2}\approx2 + 1.414=3.4\) and \(t_2=2-\sqrt{2}\approx2-1.414 = 0.6\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a) \(4\) seconds.
b) The object will be \(32\) ft above the point of release at approximately \(0.6\) seconds (first time) and \(3.4\) seconds (second time). So A. The object will reach a height of \(32\) ft above the point of release once at \(0.6\) seconds after its release. B. The object will first reach a height of \(32\) ft at \(0.6\) second(s) after its release. The object will also reach a height of \(32\) ft at \(3.4\) second(s) after its release.