Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

7. a granite slab has a density of 2.7 g/cm³. what is the mass of a 2 -…

Question

  1. a granite slab has a density of 2.7 g/cm³. what is the mass of a 2 - cm - thick countertop that is 0.6 m × 2.5 m? how many grams is this?

Explanation:

Step1: Convert dimensions to cm

First convert length and width to cm. $0.6m = 0.6\times100 = 60cm$ and $2.5m=2.5\times 100 = 250cm$.

Step2: Calculate volume

Use the volume formula $V = l\times w\times h$. Here, $l = 60cm$, $w = 250cm$, $h = 2cm$. So $V=60\times250\times2= 30000cm^{3}$.

Step3: Calculate mass

Use the density - mass - volume relationship $
ho=\frac{m}{V}$, so $m=
ho\times V$. Given $
ho = 2.7g/cm^{3}$ and $V = 30000cm^{3}$, then $m=2.7\times30000 = 81000g$.

Answer:

81000g