Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a force of 10n is applied to a 2kg object, what is its acceleration?…

Question

if a force of 10n is applied to a 2kg object, what is its acceleration? 1 point 20 m/s^2 5 m/s^2 0.2 m/s^2 12 m/s^2 a 4kg box is pushed with a force of 16n. what is the acceleration of the box? 1 point 64 m/s^2 4 m/s^2 0.25 m/s^2 12 m/s^2

Explanation:

Step1: Recall Newton's second - law formula

$F = ma$, where $F$ is force, $m$ is mass and $a$ is acceleration. We can re - arrange it to solve for $a$: $a=\frac{F}{m}$.

Step2: Solve the first problem

Given $F = 10N$ and $m = 2kg$, then $a=\frac{10N}{2kg}=5m/s^{2}$.

Step3: Solve the second problem

Given $F = 16N$ and $m = 4kg$, then $a=\frac{16N}{4kg}=4m/s^{2}$.

Answer:

  1. B. $5m/s^{2}$
  2. B. $4m/s^{2}$