Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the density of an object is 835 g/cm³. if its volume is 34 cm³, what is…

Question

the density of an object is 835 g/cm³. if its volume is 34 cm³, what is the mass of the object? (density: d = m/v)
02.0 g
41.0
28.39 g
40.72 g

Explanation:

Step1: Recall density formula

The density formula is $D=\frac{m}{V}$, where $D$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $m$, so we can re - arrange the formula to $m = D\times V$.

Step2: Substitute given values

Given $D = 835\ g/cm^{3}$ and $V=34\ cm^{3}$. Then $m=835\times34$.

Step3: Calculate the mass

$m = 835\times34=28390\ g$.

Answer:

28390 g