QUESTION IMAGE
Question
a copper rod that has a mass of 200.0 g has an initial temperature of 20.0°c and is heated to 40.0°c. if 1,540 j of heat are needed to heat the rod, what is the specific heat of copper? use q = mc_pδt. 0.385 j/(g·°c) 0.0130 j/(g·°c) 0.193 j/(g·°c) 0.0640 j/(g·°c)
Step1: Identify given values
$q = 1540\ J$, $m=200.0\ g$, $\Delta T=T_{final}-T_{initial}=40.0^{\circ}C - 20.0^{\circ}C=20.0^{\circ}C$
Step2: Rearrange the heat - capacity formula
The formula is $q = mC_{p}\Delta T$. We need to solve for $C_{p}$, so $C_{p}=\frac{q}{m\Delta T}$.
Step3: Substitute values and calculate
$C_{p}=\frac{1540\ J}{200.0\ g\times20.0^{\circ}C}=\frac{1540\ J}{4000\ g\cdot^{\circ}C}= 0.385\ J/(g\cdot^{\circ}C)$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$0.385\ J/(g\cdot^{\circ}C)$