QUESTION IMAGE
Question
- a building casts a shadow of 18 feet, while a 6 - foot pole nearby casts a shadow of 3 feet. how tall is the building? a. 36 ft b. 24 ft c. 48 ft d. 54 ft
Step1: Set up proportion
Let the height of the building be $h$. Since the ratio of object - height to shadow - length is the same for both the building and the pole, we have the proportion $\frac{h}{18}=\frac{6}{3}$.
Step2: Solve for $h$
Cross - multiply: $3h = 6\times18$. Then $3h=108$. Divide both sides by 3: $h=\frac{108}{3}=36$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. 36 ft