Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

40. a fly buzzes four and a half times around kit yans head. the fly en…

Question

  1. a fly buzzes four and a half times around kit yans head. the fly ends up on the opposite side from where it started. if the diameter of his head is 14 cm, what is the total distance the fly travels and its total displacement? a. the distance is 63 cm with a displacement of zero. b. the distance is 7 cm with a displacement of zero. c. the distance is 63π cm with a displacement of 14 cm. d. the distance is 7 cm with a displacement of 63π cm.

Explanation:

Step1: Calculate the circumference of the head

The formula for the circumference of a circle is $C = \pi d$, where $d = 14$ cm. So $C=\pi\times14 = 14\pi$ cm.

Step2: Calculate the total distance

The fly buzzes $4.5$ times around the head. The total distance $s$ is the number of times around times the circumference, so $s = 4.5\times14\pi=63\pi$ cm.

Step3: Calculate the displacement

The fly ends up on the opposite side from where it started. The displacement is the straight - line distance from the initial to the final position, which is equal to the diameter of the head, so the displacement $x = 14$ cm.

Answer:

C. The distance is $63\pi$ cm with a displacement of $14$ cm.