Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

of 380 randomly selected medical students, 21 said that they planned to…

Question

of 380 randomly selected medical students, 21 said that they planned to work in a rural community. find a 95% confidence interval for the true proportion of all medical students who plan to work in a rural community.
a. 0.0251 < p < 0.0854
b. 0.0323 < p < 0.0782
c. 0.0360 < p < 0.0745
d. 0.0280 < p < 0.0826

Explanation:

Step1: Calculate sample proportion

The sample proportion $\hat{p}=\frac{x}{n}$, where $x = 21$ (number of successes) and $n=380$ (sample size).
$\hat{p}=\frac{21}{380}\approx0.0553$

Step2: Calculate $q$

Since $q = 1-\hat{p}$, then $q=1 - 0.0553=0.9447$

Step3: Find $z$-value for 95% confidence interval

For a 95% confidence interval, the $z$-value $z_{\alpha/2}=1.96$ (from standard normal distribution table)

Step4: Calculate margin of error $E$

The formula for margin of error $E = z_{\alpha/2}\sqrt{\frac{\hat{p}\hat{q}}{n}}$
Substitute the values:
$E=1.96\sqrt{\frac{0.0553\times0.9447}{380}}$
First calculate $\frac{0.0553\times0.9447}{380}=\frac{0.0522}{380}\approx0.000137$
Then $\sqrt{0.000137}\approx0.0117$
$E = 1.96\times0.0117\approx0.0229$

Step5: Calculate confidence interval

The confidence interval is $\hat{p}-ESubstitute $\hat{p}=0.0553$ and $E = 0.0229$
$0.0553- 0.0229=0.0324$
$0.0553+0.0229=0.0782$

Answer:

B. \(0.0323 < p < 0.0782\)