QUESTION IMAGE
Question
- using the graph, what is the runner’s velocity from 4 to 10 s? a. -3 m/s b. 0 m/s c. 1.2 m/s d. 3 m/s
Step1: Recall velocity formula
Velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}$, where $\Delta x$ is change in position and $\Delta t$ is change in time.
Step2: Determine $\Delta x$ and $\Delta t$ values
From the graph, at $t = 4\ s$, position $x_1=12\ m$ and at $t = 10\ s$, position $x_2 = 12\ m$. So $\Delta x=x_2 - x_1=12 - 12=0\ m$, and $\Delta t=10 - 4 = 6\ s$.
Step3: Calculate velocity
$v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{0}{6}=0\ m/s$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 0 m/s