Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a 10 - kg crate is pushed across a frictionless surface with a force of…

Question

a 10 - kg crate is pushed across a frictionless surface with a force of 30 n. what is its acceleration? 300 m/s² 0.33 m/s² 20 m/s² 3 m/s²

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

Newton's second law is \(F = ma\), where \(F\) is the force, \(m\) is the mass, and \(a\) is the acceleration.

Step2: Solve for acceleration

We can rearrange the formula to \(a=\frac{F}{m}\). Given \(F = 30\space N\) and \(m = 10\space kg\), substitute the values: \(a=\frac{30}{10}\).

Step3: Calculate the value

\(a = 3\space m/s^{2}\)

Answer:

\(3\space m/s^{2}\)