QUESTION IMAGE
Question
use the percentage of 20-35 year olds who agree with the statement \i would buy this product\ to calculate the sales potential for a target population of 125,000 20-35 year olds.
| age in years | ||
|---|---|---|
| agree | 12 | 17 |
| somewhat agree | 14 | 15 |
| somewhat disagree | 8 | 22 |
| disagree | 6 | 14 |
? people
Step1: Calculate total respondents (20-35)
Sum the number of 20-35 year olds who gave each response: \(12 + 14 + 8 + 6 = 40\)
Step2: Find percentage of "Agree" (20-35)
Percentage of "Agree" is \(\frac{12}{40}\times100 = 30\%\) or \(0.3\)
Step3: Calculate sales potential
Multiply target population by the percentage: \(125000\times0.3 = 37500\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
37500