Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

there are 60 milliliters of water in a container. when you add a 4.2 - …

Question

there are 60 milliliters of water in a container. when you add a 4.2 - gram stone to the water, the volume rises to 78 milliliters. what is the density of the stone?
0.07 g/ml
0.23 g/ml
4.3 g/ml
0.05 g/ml

Explanation:

Step1: Calculate stone volume

The volume of the stone is equal to the increase in water - volume. So, $V = 78 - 60=18$ mL.

Step2: Calculate stone density

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$. Given $m = 4.2$ g and $V = 18$ mL, then $
ho=\frac{4.2}{18}\approx0.23$ g/mL.

Answer:

0.23 g/mL