Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the table shows the estimated sales for two different prices of bags of…

Question

the table shows the estimated sales for two different prices of bags of chips. calculate the profit per bag for the bags sold at $3 each.

sales priceestimated salesfixed costfixed cost per unitvariable costtotal cost
$3.00500,000 bags$400,000$0.80$0.40$1.20

$?

Explanation:

Step1: Recall profit formula

Profit per unit = Sales Price - Total Cost per unit.

Step2: Identify values for $3 price

Sales Price = $3.00, Total Cost per unit = $1.20.

Step3: Calculate profit

Profit = $3.00 - $1.20 = $1.80.

Answer:

1.80