QUESTION IMAGE
Question
six employees attended a 5 - day training to learn about a new product.
release time: $630 per day
instructional materials: $75 per person
food: $100 per person
travel: $375 per person
what was the total cost of food expenses?
release time instructional materials food expenses travel expenses total training cost
$3,150 + $450 + $? + $□ = $□
Step1: Identify relevant values
Number of employees = 6, Food cost per person = $100.
Step2: Calculate total food expenses
Total food expenses = Number of employees × Food cost per person = $6 × 100$
Step3: Compute the result
$6 × 100 = 600$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
The total cost of food expenses is $600.