Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 22 neglecting air resistance, what maximum height will be reac…

Question

question 22
neglecting air resistance, what maximum height will be reached by an arrow launched straight upward with an initial speed of 35 m/s?
160 m
63 m
98 m
41 m
18 m

Explanation:

Step1: Identify the kinematic - equation

We use the equation $v^{2}=v_{0}^{2}-2gh$. At the maximum - height, the final velocity $v = 0$. The initial velocity $v_{0}=35\ m/s$ and the acceleration due to gravity $g = 9.8\ m/s^{2}$.
$0 = v_{0}^{2}-2gh$

Step2: Solve for the height $h$

Rearrange the equation $0 = v_{0}^{2}-2gh$ to solve for $h$. We get $h=\frac{v_{0}^{2}}{2g}$.
Substitute $v_{0}=35\ m/s$ and $g = 9.8\ m/s^{2}$ into the formula: $h=\frac{35^{2}}{2\times9.8}=\frac{1225}{19.6}=62.5\approx63\ m$

Answer:

$63\ m$ (corresponding to the second option)