QUESTION IMAGE
Question
an item costs a store $40 from the manufacturer. the store plans to mark up the item at 90% of the cost. use this information to calculate the sticker price the store should sell the item for.
$?
round to the nearest cent.
Step1: Calculate the markup amount
The markup is 90% of the cost. The cost is $40, so the markup amount is $40 * 90% = $40 * 0.9 = $36.
Step2: Calculate the sticker price
The sticker price is the cost plus the markup. So it's $40 + $36 = $76.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$76.00