Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

how many watts of power do you expend when you exert a force of 0.70 n …

Question

how many watts of power do you expend when you exert a force of 0.70 n that moves a book 3.0 m in a time interval of 1.3 s? express your answer to two significant figures and include the appropriate units. p = value units

Explanation:

Step1: Calculate work done

Work \(W = F\times d\), where \(F = 0.70\ N\) and \(d=3.0\ m\). So \(W=0.70\times3.0 = 2.1\ J\).

Step2: Calculate power

Power \(P=\frac{W}{t}\), with \(W = 2.1\ J\) and \(t = 1.3\ s\). Then \(P=\frac{2.1}{1.3}\approx1.6\ W\).

Answer:

1.6 W