Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

fill in the missing words the pressure of a gas in a 10.0 l container i…

Question

fill in the missing words
the pressure of a gas in a 10.0 l container is 1.6 atm. when the volume changes to 5.0 l, the pressure changes to atm.

Explanation:

Step1: Identify the gas - law formula

We use Boyle's law $P_1V_1 = P_2V_2$ for a given amount of gas at constant temperature.

Step2: Substitute the given values

Given $P_1=1.6$ atm, $V_1 = 10.0$ L, $V_2=5.0$ L. We need to find $P_2$. Rearranging the formula for $P_2$ gives $P_2=\frac{P_1V_1}{V_2}$.

Step3: Calculate $P_2$

$P_2=\frac{1.6\times10.0}{5.0}=\frac{16}{5}=3.2$ atm.

Answer:

3.2