QUESTION IMAGE
Question
extra credit (3 points)
- the carbon content of machine steel for gauges usually ranges from 0.15% to 0.25%. round the answers for a and b to 2 decimal places.
a. what is the minimum weight of carbon in 250 kilograms of machine steel?
b. what is the maximum weight of carbon in 250 kilograms of machine steel?
- a 30 - ampere fuse carries a temporary 8% current overload. how many amperes of current flow through the fuse during the overload?
Step1: Calculate minimum carbon weight
The minimum carbon - content is $0.15\%=0.0015$. Multiply by the weight of steel.
$250\times0.0015 = 0.375$
Step2: Round to 2 decimal places
Rounding $0.375$ to 2 decimal places gives $0.38$.
Step3: Calculate maximum carbon weight
The maximum carbon - content is $0.25\% = 0.0025$. Multiply by the weight of steel.
$250\times0.0025=0.625$
Step4: Round to 2 decimal places
Rounding $0.625$ to 2 decimal places gives $0.63$.
Step5: Calculate current during overload
The fuse's rated current is 30 amperes and the overload is 8% or 0.08. First find the amount of overload current.
$30\times0.08 = 2.4$
Step6: Find total current during overload
Add the overload current to the rated current.
$30 + 2.4=32.4$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
a. $0.38$ kilograms
b. $0.63$ kilograms
- $32.4$ amperes