Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a doctor orders 5.0 mg of morphine. the vial of morphine on hand is 30.…

Question

a doctor orders 5.0 mg of morphine. the vial of morphine on hand is 30. mg per 3.0 ml. how many milliliters of morphine should you administer to the patient? express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation:

Step1: Find the concentration of morphine.

The concentration $C=\frac{30\ mg}{3.0\ mL}= 10\ mg/mL$

Step2: Calculate the volume.

Using the formula $V=\frac{m}{C}$, where $m = 5.0\ mg$ and $C = 10\ mg/mL$. So $V=\frac{5.0\ mg}{10\ mg/mL}=0.50\ mL$

Answer:

0.50 mL