QUESTION IMAGE
Question
date section postlaboratory assignment 1. ether floats on water, and water floats on mercury, as shown in the following diagram. ether (d = 0.714 g/ml) water (d = 1.00 g/ml) mercury (d = 13.6 g/ml) indicate on the above diagram where each of the following would come to rest after being dropped into the glass cylinder. (a) a glass marble (d = 2.95 g/cm³) (b) a platinum ring (d = 21.45 g/cm³) (c) a lump of coal (d = 0.83 g/cm³) (d) a champagne cork (d = 0.19 g/cm³) 2. a 250 - ml flask and stopper have a mass of 110.525 g. a 50.0 - ml sample of gasoline is pipetted into the flask, giving a total mass of 146.770 g. find the density of the gasoline.
Step1: Find mass of gasoline
Mass of gasoline = Total mass - Mass of flask and stopper. So, $m = 146.770 - 110.525=36.245$ g.
Step2: Recall density formula
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume.
Step3: Calculate density of gasoline
Given $V = 50.0$ mL and $m = 36.245$ g. Then $
ho=\frac{36.245}{50.0}=0.7249$ g/mL.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$0.7249$ g/mL