QUESTION IMAGE
Question
darian has decided to attend an out-of-state public four-year university. his expected expenses are shown in the table
| category | annual expected expense ($) |
|---|---|
| room/board | $7,650 |
| books/fees | $1,475 |
| other expenses | $2,350 |
darian expects to get $7,500 in grants each year. what is the minimum amount he should expect to contribute for four years at the university?
○ $22,875
○ $91,500
○ $114,000
○ $151,500
Step1: Calculate total annual expenses
$18,900 + 7,650 + 1,475 + 2,350 = 30,375$
Step2: Subtract annual grants
$30,375 - 7,500 = 22,875$
Step3: Calculate 4-year contribution
$22,875 \times 4 = 91,500$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$91,500$ (Option B)