QUESTION IMAGE
Question
a company sells 100 units in june. calculate the cost of goods sold using first-in, first-out.
| units received | unit cost | |
|---|---|---|
| june 11 | 20 | $2.90 |
| june 18 | 40 | $2.30 |
| june 25 | 60 | $2.20 |
$? per unit
round to the nearest cent.
Step1: Use FIFO to select units
We use the first - in, first - out (FIFO) method. So we start with the earliest purchases. First, take 60 units from June 4, then 20 units from June 11, and then we need \(100-(60 + 20)=20\) units from June 18.
Step2: Calculate total cost
The cost of the 60 units from June 4: \(60\times2.20 = 132\)
The cost of the 20 units from June 11: \(20\times2.90=58\)
The cost of the 20 units from June 18: \(20\times2.30 = 46\)
Total cost \(=132 + 58+46=236\)
Step3: Calculate cost per unit
Cost per unit \(=\frac{236}{100}=2.36\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(2.36\)