QUESTION IMAGE
Question
calculate the average acceleration from a period of 2 s to 10 s.
Step1: Identify initial and final velocity
From the graph, at $t_1 = 2\ s$, $v_1=5\ m/s$; at $t_2 = 10\ s$, $v_2=- 10\ m/s$.
Step2: Use average - acceleration formula
The formula for average acceleration $a_{avg}=\frac{v_2 - v_1}{t_2 - t_1}$.
Substitute $v_1 = 5\ m/s$, $v_2=-10\ m/s$, $t_1 = 2\ s$, and $t_2 = 10\ s$ into the formula:
$a_{avg}=\frac{-10 - 5}{10 - 2}=\frac{-15}{8}=-1.875\ m/s^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$-1.875\ m/s^{2}$