Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

assume an object a with mass of 36.240 g and its density is 5.40 g/ml. …

Question

assume an object a with mass of 36.240 g and its density is 5.40 g/ml. what is its volume?

Explanation:

Step1: Recall density formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $V$. Rearranging the formula gives $V = \frac{m}{
ho}$.

Step2: Substitute values

We know that $m = 36.240$ g and $
ho=5.40$ g/mL. Substituting these values into the formula $V=\frac{m}{
ho}$, we get $V=\frac{36.240}{5.40}$.

Step3: Calculate volume

$V=\frac{36.240}{5.40}= 6.71$ mL (rounded to two - decimal places).

Answer:

6.71 mL