QUESTION IMAGE
Question
what is the total resistance of a two - wire circuit that spans a distance of 100 each way if the resistance per 1,000 is 1.24 ohms? sec. ref. 2.2.1 0.112 ohms 0.248 ohms 0.312 ohms 0.480 ohms question 11 1 pts to keep the voltage drop of a 277v circuit to a maximum of 3%, what would be the maximum allowable voltage drop? sec. ref. 2.3.1 8.3v 9.2v 10.4v
Question 1:
Step1: Calculate total length of wire
The circuit has two - wire and each wire spans 100', so total length $L = 2\times100=200'$.
Step2: Find resistance per foot
Resistance per 1000' is 1.24 ohms, so resistance per foot $r=\frac{1.24}{1000}$ ohms/foot.
Step3: Calculate total resistance
Total resistance $R = r\times L=\frac{1.24}{1000}\times200 = 0.248$ ohms.
Step1: Use percentage formula for voltage - drop
We know that percentage of voltage - drop formula is $\text{Percentage}=\frac{\text{Voltage drop}}{\text{Total voltage}}\times100\%$. We want to find the voltage drop when the total voltage $V = 277$V and percentage = 3%.
Step2: Rearrange the formula
$\text{Voltage drop}=\frac{\text{Percentage}\times\text{Total voltage}}{100}$.
Step3: Calculate the voltage drop
$\text{Voltage drop}=\frac{3\times277}{100}=8.31\approx8.3$V.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
0.248 ohms