QUESTION IMAGE
Question
what is the potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a hill 3 m high? (formula: $pe = mgh$)
75 j
735 j
245 j
37.8 j
Step1: Identify values
$m = 25\ kg$, $g= 9.8\ m/s^{2}$, $h = 3\ m$
Step2: Substitute into formula
$PE=mgh=25\times9.8\times3$
Step3: Calculate
$25\times9.8\times3 = 735\ J$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
735 J