Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the volume of an object is equal to the ratio of its mass to density, v…

Question

the volume of an object is equal to the ratio of its mass to density, v = \frac{m}{d}. the mass of a spherical grape is 8.4 grams and its density is 2 grams per cubic centimeter. what is the radius of the grape? round to the nearest tenth of a centimeter. 1.0 cm 1.5 cm 1.9 cm 2.1 cm

Explanation:

Step1: Calculate the volume of the grape

Given $V=\frac{m}{d}$, $m = 8.4$ grams and $d=2$ g/cm³. So $V=\frac{8.4}{2}=4.2$ cm³.

Step2: Use the volume - formula for a sphere

The volume formula for a sphere is $V = \frac{4}{3}\pi r^{3}$. We know $V = 4.2$ cm³, so $\frac{4}{3}\pi r^{3}=4.2$.
First, solve for $r^{3}$: $r^{3}=\frac{4.2\times3}{4\pi}=\frac{12.6}{4\pi}$.

Step3: Calculate the value of $r$

$r=\sqrt[3]{\frac{12.6}{4\pi}}$.
$r=\sqrt[3]{\frac{12.6}{4\times3.14}}=\sqrt[3]{\frac{12.6}{12.56}}\approx\sqrt[3]{1.0032}$.
$r\approx1.0$ cm.

Answer:

1.0 cm