Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

two large, parallel, conducting plates are 50.000 cm apart and have cha…

Question

two large, parallel, conducting plates are 50.000 cm apart and have charges of equal magnitude and opposite sign on their facing surfaces. an electrostatic force of 5.6059 × 10^(-15) n acts on an electron placed anywhere between the two plates. find the magnitude of the potential difference between the plates (neglect fringing).

Explanation:

Step1: Recall the formula for electric - field force

The force on a charged particle in an electric field is given by $F = qE$, where $F$ is the force, $q$ is the charge of the particle, and $E$ is the electric field. The charge of an electron is $q=- 1.6\times10^{-19}\ C$.
$E=\frac{F}{q}$

Step2: Calculate the electric field

We know that $F = 5.6059\times10^{-15}\ N$ and $q = 1.6\times10^{-19}\ C$.
$E=\frac{5.6059\times10^{-15}}{1.6\times10^{-19}}=\frac{5.6059}{1.6}\times10^{4}\ V/m=3.5037\times10^{4}\ V/m$

Step3: Recall the formula for potential - difference

The potential - difference $V$ between two parallel plates separated by a distance $d$ in a uniform electric field $E$ is given by $V = Ed$. The distance between the plates $d = 50.00\ cm=0.5000\ m$.
$V=E\times d$

Step4: Calculate the potential - difference

Substitute $E = 3.5037\times10^{4}\ V/m$ and $d = 0.5000\ m$ into the formula.
$V=(3.5037\times10^{4})\times0.5000 = 1.75185\times10^{4}\ V$

Answer:

$1.75185\times10^{4}\ V$