Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a turtle has a mass of 10kg. if earths mass is 6 x 10^{24} kg and its r…

Question

a turtle has a mass of 10kg. if earths mass is 6 x 10^{24} kg and its radius is 6.4 x 10^{6} kg, what is the weight of the turtle?

Explanation:

Step1: Recall the formula for gravitational force

The formula for gravitational force \(F = G\frac{Mm}{r^{2}}\), where \(G = 6.67\times10^{- 11}\space Nm^{2}/kg^{2}\), \(M\) is the mass of the Earth, \(m\) is the mass of the turtle, and \(r\) is the radius of the Earth.

Step2: Substitute the given values into the formula

Substitute \(G = 6.67\times10^{-11}\space Nm^{2}/kg^{2}\), \(M = 6\times10^{24}\space kg\), \(m = 10\space kg\), and \(r = 6.4\times10^{6}\space m\) into \(F = G\frac{Mm}{r^{2}}\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

The weight of the turtle is approximately \(98\space N\)