Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a trip from earth to moon (about 385,000 km) takes 2.5 days, what is…

Question

if a trip from earth to moon (about 385,000 km) takes 2.5 days, what is the average speed for this trip? show your work for credit.

Explanation:

Step1: Recall speed formula

Speed $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.

Step2: Identify values

$d = 385000$ km, $t=2.5$ days.

Step3: Calculate speed

$v=\frac{385000}{2.5}=154000$ km/day.

Answer:

154000 km/day