QUESTION IMAGE
Question
suppose a firework is launched from a mortar with an upward velocity (initial speed) of about 112 ft/sec. the height h(t), in feet, of a weeping willow display, t seconds after having been launched from a 128 - foot high rooftop, is given by h(t)=-16t² + 112t + 128. how long will it take the cardboard shell from the fireworks to reach the ground? it will take the cardboard shell □ seconds to reach the ground. (simplify your answer.)
Step1: Set up the equation
When the cardboard shell reaches the ground, \(h(t)=0\). So we set \(-16t^{2}+112t + 128=0\). Divide the entire equation by \(-16\) to simplify: \(t^{2}-7t - 8=0\).
Step2: Factor the quadratic equation
We factor \(t^{2}-7t - 8\). We need two numbers \(a\) and \(b\) such that \(a + b=-7\) and \(ab=-8\). The numbers are \(-8\) and \(1\). So \(t^{2}-7t - 8=(t - 8)(t+1)=0\).
Step3: Solve for \(t\)
Using the zero - product property \(t - 8=0\) or \(t + 1=0\). Solving \(t - 8=0\) gives \(t = 8\), and solving \(t+1=0\) gives \(t=-1\). Since time \(t\geq0\), we discard \(t=-1\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(8\)