QUESTION IMAGE
Question
if a space rover has a mass of 3900 kg, then what is its weight on earth?
_____ n
use g = 9.81m/s² and do not include units in your answer.
enter the answer
Step1: Recall the formula for weight
Weight \(W = mg\), where \(m\) is mass and \(g\) is acceleration due to gravity.
Step2: Substitute the given values
Given \(m = 3900\) kg and \(g=9.81\) m/s². So \(W=3900\times9.81\).
Step3: Calculate the product
\(3900\times9.81=(4000 - 100)\times9.81=4000\times9.81-100\times9.81=39240 - 981 = 38259\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
38259