Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

1. a shopper pushes a 40 kg cart. if the cart accelerates at a rate of …

Question

  1. a shopper pushes a 40 kg cart. if the cart accelerates at a rate of 0.5 m/s² across the store floor, what is the force applied to the cart?

Explanation:

Step1: Identify given and unknown

Given: \(m = 40\space kg\), \(a=0.5\space m/s^{2}\)
Unknown: Force \(F\)
Equation: \(F = ma\) (Newton's second law)

Step2: Substitute values

Substitute \(m = 40\) and \(a = 0.5\) into \(F=ma\)
\(F=(40)(0.5)\)

Step3: Solve

\(F = 20\space N\)

Answer:

Given: \(m = 40\space kg\), \(a = 0.5\space m/s^{2}\)
Unknown: Force \(F\)
Equation: \(F=ma\)
Substitute: \(F=(40)(0.5)\)
Solve (Answer with units): \(20\space N\)