QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. a piece of gold has a mass of 14.12 grams and a volume of 4 cubic centimeters. what is the density of the gold? a. 0.57 g/cm³ b. 0.28 g/cm³ c. 3.53 g/cm³ d. 1.77 g/cm³
Step1: Recall density formula
Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.
Step2: Substitute given values
Given $m = 14.12$ g and $V=4$ $cm^{3}$, then $
ho=\frac{14.12}{4}$.
Step3: Calculate density
$\frac{14.12}{4}=3.53$ g/$cm^{3}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. $3.53$ g/$cm^{3}$