Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

select the correct answer. if $v_x = 0.40$ meters/second and $v_y = 3.0…

Question

select the correct answer. if $v_x = 0.40$ meters/second and $v_y = 3.00$ meters/second, what is the value of $\theta$? a. $82^{circ}$ b. $2^{circ}$ c. $4^{circ}$ d. $8^{circ}$

Explanation:

Step1: Calculate ratio of components

$\frac{v_y}{v_x} = \frac{3.00}{0.40} = 7.5$

Step2: Find arctangent of ratio

$\theta = \arctan(7.5) \approx 82^\circ$

Answer:

A. 82°