QUESTION IMAGE
Question
this question has two parts. first, answer part a. then, answer part b. part a distance - time graph what was swimmer cs average speed? 4.8 km/h 2.4 km/h 2400 km/h 4800 km/h
Step1: Identify distance and time
From the graph, Swimmer C travels a distance of 2400 m in 30 min.
Step2: Convert units
Convert distance to km: 2400 m = 2.4 km. Convert time to hours: 30 min = 0.5 h.
Step3: Calculate average - speed
Use the formula $v=\frac{d}{t}$, where $v$ is average speed, $d$ is distance, and $t$ is time. So $v=\frac{2.4}{0.5}=4.8$ km/h.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
4.8 km/h