QUESTION IMAGE
Question
question 1 - 4
a student is investigating the relationship between mass, volume, and density of liquids. she records that a certain liquid has a density of 1.2 g/ml. the student then measures the
250 ml and wants to calculate its mass.
what would be the mass of the liquid?
d = m/v
350g
200g
250g
300g
Step1: Rearrange the density formula
Given \(D = \frac{m}{V}\), we can solve for \(m\) (mass) by multiplying both sides by \(V\) (volume). So \(m=D\times V\).
Step2: Substitute the values
We know \(D = 1.2\space g/mL\) and \(V = 250\space mL\). Then \(m=(1.2\space g/mL)\times(250\space mL)\).
Step3: Calculate the mass
\(m = 1.2\times250=300\space g\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(300g\)