Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 7 1 pts a ball has a mass of 59 kilograms and is pulled upward…

Question

question 7 1 pts a ball has a mass of 59 kilograms and is pulled upwards by a rope. the ball experiences an acceleration of 5 m/s^2. what must be the tension force from the rope? (assume units of newtons) round your answer to the ten thousandths place.

Explanation:

Step1: Identify the forces acting on the ball

The force of gravity $F_g = mg$ acts down - wards and the tension force $T$ acts upwards. According to Newton's second law $F_{net}=ma$, and $F_{net}=T - F_g$. So $T - mg=ma$.

Step2: Rearrange the formula to solve for tension

We can rewrite the equation $T - mg=ma$ as $T=m(a + g)$. The acceleration due to gravity $g = 9.81\ m/s^2$, $m = 59\ kg$ and $a = 5\ m/s^2$.

Step3: Substitute the values into the formula

$T=59\times(5 + 9.81)$.
$T=59\times14.81$.
$T = 873.7900\ N$.

Answer:

$873.7900$