Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 48 2 points save answer (problem reference m.6) a boy pulls a …

Question

question 48
2 points save answer
(problem reference m.6)
a boy pulls a 5.0 - kg sled with a rope that makes a 60.0° angle with respect to the horizontal surface of a frozen pond. the boy pulls on the rope with a force of 10.0 n; and the sled moves with constant velocity.
what is the weight of the sled?
60 n
9.8 n
49 n
5.0 n
10 n

Explanation:

Step1: Recall the formula for weight

The weight \(W\) of an object is given by \(W = mg\), where \(m\) is the mass of the object and \(g\) is the acceleration due to gravity (\(g=9.8\ m/s^{2}\)).

Step2: Substitute the given mass into the formula

Given \(m = 5.0\ kg\) and \(g = 9.8\ m/s^{2}\), we have \(W=(5.0\ kg)\times(9.8\ m/s^{2})\).

$$W = 49\ N$$

Answer:

49 N