Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 38 (problem reference m.4) a projectile fired from a gun has i…

Question

question 38
(problem reference m.4)
a projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of velocity equal to 40 m/s and 60 m/s, respectively.
how long does it take the projectile to reach the highest point in its trajectory?
6.1 s
4.1 s
8.2 s
16 s
2.0 s

Explanation:

Step1: Identify the vertical motion formula

Use the formula \(v = v_{0y}-gt\). At the highest point, \(v = 0\).

Step2: Solve for time \(t\)

Rearrange the formula to \(t=\frac{v_{0y}}{g}\). Given \(v_{0y} = 60\ m/s\) and \(g = 9.8\ m/s^{2}\).

$$t=\frac{60}{9.8}\approx6.1\ s$$

Answer:

6.1 s