QUESTION IMAGE
Question
question 27
2 points
an airplane that is flying level needs to accelerate from a speed of 2.00 × 10² m/s to a speed of 2.40 × 10² m/s while it flies a distance of 1.20 km. what must be the acceleration of the plane?
7.33 m/s²
2.45 m/s²
1.34 m/s²
4.44 m/s²
5.78 m/s²
Step1: Convert the distance to meters
The distance \(s = 1.20\space km=1.20\times10^{3}\space m\), the initial velocity \(u = 2.00\times 10^{2}\space m/s\), and the final velocity \(v = 2.40\times 10^{2}\space m/s\).
Step2: Use the kinematic equation \(v^{2}=u^{2}+2as\)
Rearrange the equation for acceleration \(a\):
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(7.33\space m/s^{2}\) (First option)